The Avery A4 office precision trimmer is designed to be more compact and sturdier than other trimmers. Carry handles directs where the user should pick the trimmer and also keeps hands away from the blade with colourful touch points for style and comfort.
With improved safety features, this A4 precision trimmer has a self sharpening blade and the unique cutting head includes a window for visibility of the blade. This trimmer includes a backstop which is adjustable and lockable which ensures paper is placed in the same location when volume cutting and features a clippings tray to collect all the off cuts.
With an updated grid layout on the baseboard, it shows all photographic and paper templates and also shows imperial and metric measurements.
- General
- The Avery A4 office precision trimmer is designed to be more compact and sturdier than other trimmers. Carry handles directs where the user should pick the trimmer and also keeps hands away from the blade with colourful touch points for style and comfort.
With improved safety features, this A4 precision trimmer has a self sharpening blade and the unique cutting head includes a window for visibility of the blade. This trimmer includes a backstop which is adjustable and lockable which ensures paper is placed in the same location when volume cutting and features a clippings tray to collect all the off cuts.
With an updated grid layout on the baseboard, it shows all photographic and paper templates and also shows imperial and metric measurements.
| Type | Rotary Trimmers |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 620 |
| Height (mm) | 620 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | P340 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 480 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Material | Steel ABS Plastic |
| Sheet Capacity | 30 |
| Paper Size | A4 |
| Weight | 4.10kg |
| Dimensions | 420x145x535mm |
| Base Dimensions | 492x371mm |
| Cut Capacity | 30 Sheets |
| Cut Length | 340mm |
| Warranty | 7 Year Guarantee |
| Capacity - Paper Sheets | 30 |
| Cut Length (mm) | 297 |
| Cutter Type | Trimmer |
| Model | 1. |
| Guillotine Trimmer or Cutter? | Trimmer |
| On Promotion | No |
| Recycled Percentage | 50% |
| Extra Blades | No |
| 2023 UK catalogue page no | 36 |
| A4 precision cutter |
| Cutting length 340mm |
| Self sharpening stainless steel rotary blade |
| Up to 30 sheet cutting capacity |