The Avery A3 office guillotine is a perfect guillotine for the small office which have low volume needs. Its produced from strong yet light ABS plastic which gives it strength and durability and also makes it portable. It has carry handles and directs the user on how this guillotine should be picked up and carried.
With improved safety features, this A3 office guillotine has a self sharpening blade and the safety guard does not restrict any movement by the user but maximises visibility.
With an updated grid layout on the baseboard, it shows all photographic and paper templates and also shows imperial and metric measurements.
- General
- The Avery A3 office guillotine is a perfect guillotine for the small office which have low volume needs. Its produced from strong yet light ABS plastic which gives it strength and durability and also makes it portable. It has carry handles and directs the user on how this guillotine should be picked up and carried.
With improved safety features, this A3 office guillotine has a self sharpening blade and the safety guard does not restrict any movement by the user but maximises visibility.
With an updated grid layout on the baseboard, it shows all photographic and paper templates and also shows imperial and metric measurements.
| Type | Guillotines |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 720 |
| Height (mm) | 720 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | GUA3 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 390 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Sheet Capacity | 30 |
| Paper Size | A3 |
| Weight | 3.55kg |
| Dimensions | 380x130x730mm |
| Base Dimensions | 595x350mm |
| Cut Capacity | 15 Sheets |
| Cut Length | 420mm |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Capacity - Paper Sheets | 30 |
| Cut Length (mm) | 460 |
| Cutter Type | Guillotine |
| Model | 2. |
| Recyclable | No |
| Guillotine Trimmer or Cutter? | Guillotine |
| On Promotion | No |
| Re-fillable | No |
| Waste Collection Available | No |
| 2023 UK catalogue page no | 38 |
| A3 home office guillotine |
| Cutting length 420mm |
| Self sharpening hardened steel blade |
| Up to 15 sheet cutting capacity |