Don’t spoil those special memories by trimming photos to the wrong size or inaccurately. It is easy to trim them to the right size for your photo frames or albums, just use the Avery A3 Photo and Paper Trimmer. Ideal for craft and photos, it has templates on the baseboard to match the photographic software on your PC so all your need to do is create, print and trim.
This A4 trimmer boasts a self sharpening blade which is encased in an ergonomic rounded cutterhead and is smooth to cut through up to 5 sheets of paper.
- General
- Don’t spoil those special memories by trimming photos to the wrong size or inaccurately. It is easy to trim them to the right size for your photo frames or albums, just use the Avery A3 Photo and Paper Trimmer. Ideal for craft and photos, it has templates on the baseboard to match the photographic software on your PC so all your need to do is create, print and trim.
This A4 trimmer boasts a self sharpening blade which is encased in an ergonomic rounded cutterhead and is smooth to cut through up to 5 sheets of paper.
| Type | Rotary Trimmers |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 600 |
| Height (mm) | 600 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | TR003 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 248 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Material | Steel ABS Plastic |
| Sheet Capacity | 5 |
| Paper Size | A3 |
| Weight | 1.49kg |
| Dimensions | 255x80x620mm |
| Base Dimensions | 477x232mm |
| Cut Capacity | 5 Sheets |
| Cut Length | 440mm |
| Warranty | 3 Year Guarantee |
| Capacity - Paper Sheets | 5 |
| Cut Length (mm) | 440 |
| Cutter Type | Rotary Cutter |
| Model | 5. |
| Guillotine Trimmer or Cutter? | Trimmer |
| On Promotion | No |
| Recycled Percentage | 50% |
| Extra Blades | No |
| 2023 UK catalogue page no | 36 |
| A3 photo & paper trimmer |
| Cutting length 440mm |
| Self sharpening stainless steel blade |
| Up to 5 sheet cutting capacity |