The Avery A4 office Trimmer is a perfect trimmer for the small office which have low volume needs. Its produced from strong yet light ABS plastic which gives it strength and durability and also makes it portable. this trimmer also incorporates carry handles for safe carrying.
Other features include a self sharpening blade which is safely enclosed within the ergonomic rounded cutterhead and has a cut capacity of 12 sheets.
With an updated grid layout on the baseboard, it shows all photographic and paper templates and also shows imperial and metric measurements.
- General
- The Avery A4 office Trimmer is a perfect trimmer for the small office which have low volume needs. Its produced from strong yet light ABS plastic which gives it strength and durability and also makes it portable. this trimmer also incorporates carry handles for safe carrying.
Other features include a self sharpening blade which is safely enclosed within the ergonomic rounded cutterhead and has a cut capacity of 12 sheets.
With an updated grid layout on the baseboard, it shows all photographic and paper templates and also shows imperial and metric measurements.
| Type | Rotary Trimmers |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 585 |
| Height (mm) | 585 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | A4TR |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 238 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Material | Steel ABS Plastic |
| Sheet Capacity | 12 |
| Paper Size | A4 |
| Weight | 1.68kg |
| Dimensions | 235x95x585mm |
| Base Dimensions | 477x232mm |
| Cut Capacity | 12 Sheets |
| Cut Length | 310mm |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Capacity - Paper Sheets | 12 |
| Cut Length (mm) | 310 |
| Cutter Type | Rotary Cutter |
| Model | 2. |
| On Promotion | No |
| Recycled Percentage | 50% |
| Extra Blades | No |
| 2023 UK catalogue page no | 36 |
| A4 personal trimmer |
| Cutting length 310mm |
| Self sharpening stainless steel blade |
| Up to 12 sheet cutting capacity |