These metal blades are disposable, so you'll always have a fresh and sharp blade when you need one. Simply attach it to your ProScalpel No.3 handle and you're ready to go. The No.10A blade is small and straight, ideal for general purpose cutting of paper and card.
These blades are non-sterile and should never be used in a medical environment.
This pack contains 100 blades.
- General
- These metal blades are disposable, so you'll always have a fresh and sharp blade when you need one. Simply attach it to your ProScalpel No.3 handle and you're ready to go. The No.10A blade is small and straight, ideal for general purpose cutting of paper and card.
These blades are non-sterile and should never be used in a medical environment.
This pack contains 100 blades.
| Type | Knives & Knife Blades |
| Manufacturer | Snopake Brands |
| Brand | Swordfish |
| Form | Replacement Blades |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | India |
| Depth (mm) | 96 |
| Height (mm) | 96 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 43802 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 82 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Steel |
| Biodegradable Information | No |
| Weight | 120g |
| Dimensions | 42x81x96mm |
| For Use With | No.3 Handle |
| Use | Light Duty |
| Recyclable | Yes |
| Retractable | No |
| On Promotion | No |
| Use With | Metal Scalpel |
| Blade Size | No.10A |
| Blade Type | Scalpel Blade |
| Blade Length (mm) | 39 |
| Disposable | Yes |
| Re-fillable | No |
| Waste Collection Available | No |
| 2023 UK catalogue page no | 135 |
| Designed for use with Swordfish scalpel No. 3 handle |
| Ideal for accurate cutting of paper and card |
| Non-sterile blades: hobby and technical use only |
| Pack of 100 blades |
| Replacement Swordfish scalpel blades |
| Small and straight No. 10A blade |