The Silvine A4 graph pad is ideal for students and professionals alike. This graph pad is printed on quality 90gsm paper and has 50 sheets, ruled with a 1-5-10mm graph in blue on white paper. It is bound with glue for easy page removal.
- General
- The Silvine A4 graph pad is ideal for students and professionals alike. This graph pad is printed on quality 90gsm paper and has 50 sheets, ruled with a 1-5-10mm graph in blue on white paper. It is bound with glue for easy page removal.
| Type | Graph Paper |
| Manufacturer | Sinclairs |
| Brand | Silvine |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 0.06 |
| Height (mm) | 300 |
| Minimum Recycled Content (%) | 28 |
| OEM | A4GP1510 |
| Post Consumer Recycled Content | 28 |
| Pre or Post Consumer? | Post Consumer |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 211 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Eco-Aware | Yes |
| Biodegradable Information | 100 |
| Paper Size | A4 |
| Rulings | 1-5-10mm |
| Binding | Glued |
| Grammage | 90gsm |
| Pages | 50 Sheets |
| Paper Colour | White |
| Item Gauge (gsm) | 90 |
| Number of Holes | 4 |
| Number of Pages | 50 |
| Weight | 310g |
| Dimensions | 210x297mm |
| Warranty | 12 Months |
| Recyclable | 100% Recyclable |
| Cover | Card Cover |
| On Promotion | No |
| Punched | No |
| Sheets | 50 Sheets |
| 2023 UK catalogue page no | 195 |
| 1mm, 5mm and 10mm square ruled |
| 50 sheets |
| 90gsm paper |
| Binding: Glued |
| Size: A4 |