Made from 90% recycled material, this quality Leitz Signature Book allows you to store and organise official documents, such as contracts, invoices and applications that require signed approval. The book features hardboard covers which are coated with polypropylene foil for water resistance. Inside are 20 rigid card dividers with a special textured surface to help keep contents secure. Each divider features a window for viewing contents and a tab at the bottom for ease of access. The front cover also features a labelholder for personalisation. This black signature book measures W240 x D28 x H340mm.
- General
- Made from 90% recycled material, this quality Leitz Signature Book allows you to store and organise official documents, such as contracts, invoices and applications that require signed approval. The book features hardboard covers which are coated with polypropylene foil for water resistance. Inside are 20 rigid card dividers with a special textured surface to help keep contents secure. Each divider features a window for viewing contents and a tab at the bottom for ease of access. The front cover also features a labelholder for personalisation. This black signature book measures W240 x D28 x H340mm.
| Type | Blotters |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Leitz |
| Form | For-Signature Books |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Poland |
| Depth (mm) | 341 |
| Height (mm) | 341 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 80 |
| OEM | 57000095 |
| Post Consumer Recycled Content | 95 |
| Pre or Post Consumer? | Post Consumer |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 95 |
| Recycled Product | Minimum 95% Recycled Material |
| Width (mm) | 241 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Lead (ppm) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Eco-Aware | Yes |
| Paper Size | A4 |
| Cover Material | Hardback |
| Binding | Case Bound |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Weight | 1.08kg |
| Recycled % | 80 |
| Dimensions | 340x240mm |
| Environment Support | 80% Recyclable |
| Dimensions (WxDxH) | 240x340x28mm |
| Contains Recycled Material | Yes |
| Number of Compartments | 20 |
| Sections | 20 Dividers |
| 2023 UK catalogue page no | 201 |
| 20 compartments |
| Colour: Black |
| Durable plastic cover with window label insert |
| Flexible expanding spine |
| Size: 240x340mm |