The kitchen roll is made of super absorbent, strong and sustainable bamboo fibres, The Cheeky Panda bamboo kitchen rolls will help you clean up any mess quickly and effectively, without leaving any bits behind.
- General
- The kitchen roll is made of super absorbent, strong and sustainable bamboo fibres, The Cheeky Panda bamboo kitchen rolls will help you clean up any mess quickly and effectively, without leaving any bits behind.
| Type | Paper Towels |
| Manufacturer | The Cheeky Panda Ltd |
| Brand | The Cheeky Panda |
| Form | Kitchen Towel |
| Biodegradable | Yes |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 230 |
| Height (mm) | 240 |
| OEM | PFKITCHRL10 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 580 |
| Eco-Aware | Yes |
| Biodegradable Information | 100 |
| Weight | 208g |
| Environment Support | FSC Certified and Made from Bamboo Fibres |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Sheets Per Roll | Approx 100 Sheets |
| Sheet size | 220x225mm |
| Roll Length | 22m Roll |
| 2023 UK catalogue page no | 716 |
| 200 sheets per roll |
| 2-ply kitchen rolls |
| Certified vegan by The Vegan Society |
| Colour: White |
| Each pack contains 2 rolls |
| Entirely plastic free |
| Made from sustainable bamboo |
| Pack of 5 |
| Super absorbent |