The Fellowes Ultimate Back Support helps to reduce tension associated with extended desk work with a two-tiered back support system. A mid spinal support with memory foam cushion promotes good posture and a lower lumbar support with three memory foam sections conforms comfortably to the body's natural curvature.
Suitable for use on most chairs, this black back support also features a unique Tri-Tachment for a fixed position without the need to re-adjust.
- General
- The Fellowes Ultimate Back Support helps to reduce tension associated with extended desk work with a two-tiered back support system. A mid spinal support with memory foam cushion promotes good posture and a lower lumbar support with three memory foam sections conforms comfortably to the body's natural curvature.
Suitable for use on most chairs, this black back support also features a unique Tri-Tachment for a fixed position without the need to re-adjust.
| Type | Chair Accessories |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 400 |
| Height (mm) | 400 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 8041801 |
| Width (mm) | 375 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Accessory Type | Back Support |
| Material | Fabric |
| Weight | 610g |
| Dimensions | 355x50x381mm |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| For Use With | All Office Chairs |
| Dimensions (WxDxH) | 375x55x365mm |
| On Promotion | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Antibacterial Protection | Microban Anti-bacterial Protection |
| Cushion Type | Memory Foam |
| 2023 UK catalogue page no | 510 |
| 3 Section lumbar support expands and contracts to natural body curvature |
| fully adjustable design allows fitment to most office chairs |
| Innovative Tri-Tachment(TM) ensures stability eliminating constant readjustment |