This Fellowes workstation document holder holds up to 125 sheets of A4 paper at a time and includes a removable line guide for highlighting text. This makes it easy for you to reference material at your leisure. This document holder is height and angle adjustable to suit multiple working positions easily, helping to avoid aches and strains. The line guide and paper holder can be positioned along the top or side to help highlight the specific portion of text or image that you need.
- General
- This Fellowes workstation document holder holds up to 125 sheets of A4 paper at a time and includes a removable line guide for highlighting text. This makes it easy for you to reference material at your leisure. This document holder is height and angle adjustable to suit multiple working positions easily, helping to avoid aches and strains. The line guide and paper holder can be positioned along the top or side to help highlight the specific portion of text or image that you need.
| Type | Copyholders |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Form | Fold Flat Easel |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 372 |
| Height (mm) | 355 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 21106 |
| Width (mm) | 280 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Plastic |
| Sheet Capacity | 125 |
| Orientation | Portrait |
| Paper Size | Up to A4 |
| Weight | 270g |
| Dimensions | 262x90x272mm |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| Capacity - Paper Sheets | 125 |
| Dimensions (WxDxH) | 257.1x187.3x285.7mm |
| On Promotion | No |
| Line Guide | Yes |
| Adjustable Tilt | Yes |
| Clip Capacity | 100-150 Sheets |
| 2023 UK catalogue page no | 538 |
| Easel back extends for height and angle adjustment or folds flat for easy storage |
| holds up to 125 sheets of paper |
| includes a removable line guide |