*** CLEARANCE ITEM - LIMITED STOCK AVAILABILITY AT THIS PRICE ***
A monitor stand that works perfectly in the office and for home office professionals. Kensington’s patented SmartFit System helps you position your monitor at the correct height without the need for a specialist, reducing neck, back and eye strain. The stand has 3 height settings and leaves storage space under the platform to maximize your desktop surface area.
The SmartFit System allows you to find your ideal setting, with adjustable snap-in risers that provide 3 height options to match to your personal comfort colour using the included hand chart.
* Minimum quantities may apply, please check before ordering.
- General
- *** CLEARANCE ITEM - LIMITED STOCK AVAILABILITY AT THIS PRICE ***
A monitor stand that works perfectly in the office and for home office professionals. Kensington’s patented SmartFit System helps you position your monitor at the correct height without the need for a specialist, reducing neck, back and eye strain. The stand has 3 height settings and leaves storage space under the platform to maximize your desktop surface area.
The SmartFit System allows you to find your ideal setting, with adjustable snap-in risers that provide 3 height options to match to your personal comfort colour using the included hand chart.
* Minimum quantities may apply, please check before ordering.
| Type | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Kensington |
| Form | Monitor Stand |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 312 |
| Height (mm) | 315 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | K52785WW |
| Width (mm) | 250 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Weight | 1.32kg |
| Dimensions | 300x240mm |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 57x312x251mm |
| Maximum Load | 18kg |
| Height Adjustable | Yes |
| Suitable for Screen Sizes (inches) | 21 |
| Weight Capacity | 18 |
| Monitor/Notebook Size | 21in Monitor |
| Adjustable | Yes |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| 2023 UK catalogue page no | 522 |
| 3 height settings |
| accessories and papers can be stored under the stand |
| Monitor Stand for up to 21” screens |
| smartFit System lets you adjust monitor height to your personal comfort |