The Easy Riser lifts your laptop off your desk, promoting airflow to improve battery performance and ease the strain on internal components.
* Minimum quantities may apply, please check before ordering.
- General
- The Easy Riser lifts your laptop off your desk, promoting airflow to improve battery performance and ease the strain on internal components.
* Minimum quantities may apply, please check before ordering.
| Type | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Kensington |
| Form | Notebook/Laptop Stand |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth (mm) | 337 |
| Height (mm) | 338 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | K52788WW |
| Width (mm) | 284 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Weight | 847g |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 282x337x40mm |
| Height Adjustable | Yes |
| Suitable for Screen Sizes (inches) | 21 |
| Weight Capacity | 18 |
| Monitor/Notebook Size | 17in Notebook |
| Adjustable | Yes |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| 2023 UK catalogue page no | 525 |
| 3 height settings |
| Fits notebooks 12” to 17” |
| SmartFit System lets you adjust monitor height to your personal comfort |
| stand positions monitor in line with your eyes to help reduce eye and neck strain |
| universal platform design fits any monitor up to 21” |