This Fellowes Designer Suites Monitor Riser has 3 height settings to help place your monitor at a comfortable viewing angle for ease of use and prevents aches and strains associated with computer use. Supports CRT or TFT monitors up to 18kg and features a storage drawer for all your business essentials.
Height adjustments are 11/13/15cm
- General
- This Fellowes Designer Suites Monitor Riser has 3 height settings to help place your monitor at a comfortable viewing angle for ease of use and prevents aches and strains associated with computer use. Supports CRT or TFT monitors up to 18kg and features a storage drawer for all your business essentials.
Height adjustments are 11/13/15cm
| Type | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Form | Monitor Stand |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 420 |
| Height (mm) | 420 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 8038101 |
| Width (mm) | 250 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Plastic |
| Weight | 1.06kg |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 406.4x238.1x111.1mm |
| Maximum Load | 18kg |
| Monitor/Notebook Size | 21in Monitor |
| Adjustable | Yes |
| Number of Height Adjustments | 3 |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| 2023 UK catalogue page no | 520 |
| 3 height settings (11/13/15cm) |
| built in storage tray |
| maximum monitor size of 21” |
| modern & stylish design for modern wide screen monitors |
| suitable for TFT/LCD monitors |