Finding the correct ergonomic height for your monitors and adjusting their distance is easy, thanks to the sturdy, stable SmartFit® Ergo Dual Extended Monitor Arm.
Clear valuable desk space while improving ergonomics. Wide adjustment range delivers ±90° swivel, ±180° rotation (for landscape or portrait), ±45° monitor tilt adjustment and up to 399mm/15.7" arm extension. Sturdy metal C-clamp and grommet fastener are easy to install and won’t damage or mark the desk or table.
Each arm is compatible with displays up to 32" and 8kg.
- General
- Finding the correct ergonomic height for your monitors and adjusting their distance is easy, thanks to the sturdy, stable SmartFit® Ergo Dual Extended Monitor Arm.
Clear valuable desk space while improving ergonomics. Wide adjustment range delivers ±90° swivel, ±180° rotation (for landscape or portrait), ±45° monitor tilt adjustment and up to 399mm/15.7" arm extension. Sturdy metal C-clamp and grommet fastener are easy to install and won’t damage or mark the desk or table.
Each arm is compatible with displays up to 32" and 8kg.
| Type | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Kensington |
| Form | Monitor Arms |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 603 |
| Height (mm) | 603 |
| OEM | K55409WW |
| Width (mm) | 150 |
| Material | Steel |
| Weight | 4.4kg |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 456x233x135mm |
| Maximum Load | 8kg |
| Monitor/Notebook Size | Up to 34in Monitor |
| Adjustable | Yes |
| Number Of Screens/Laptops | Two |
| ±180° rotation & ±45° monitor tilt adjustment |
| cable management system |
| extendable arms |
| included C-clamp and grommet fastener |
| SmartFit® system makes finding the right height for maximum comfort easy |
| wide adjustment range delivers ±90° swivel |