Combine the ergonomic benefits of raising your screen height with the technological benefits of increased air circulation for your laptop with the Kensington® SmartFit Easy Riser Go Adjustable Ergonomic Laptop Riser and Cooling Stand.
The sleek 2-in-1 design is height and angle adjustable to improve posture, promote proper eye alignment and support neck and shoulder comfort while keeping the laptop's internal components cool. Anti-slip foot pads prevent the stand from sliding forward, Padded inserts provide a secure fit for your device, and the slim foldable design is made for travel. Use with an external keyboard and mouse (sold separately).
Supports 17” standard and gaming laptops.
- General
- Combine the ergonomic benefits of raising your screen height with the technological benefits of increased air circulation for your laptop with the Kensington® SmartFit Easy Riser Go Adjustable Ergonomic Laptop Riser and Cooling Stand.
The sleek 2-in-1 design is height and angle adjustable to improve posture, promote proper eye alignment and support neck and shoulder comfort while keeping the laptop's internal components cool. Anti-slip foot pads prevent the stand from sliding forward, Padded inserts provide a secure fit for your device, and the slim foldable design is made for travel. Use with an external keyboard and mouse (sold separately).
Supports 17” standard and gaming laptops.
| Type | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Kensington |
| Form | Notebook/Laptop Stand |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 240 |
| Height (mm) | 330 |
| OEM | K50420EU |
| Width (mm) | 20 |
| Weight | 590g |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 235x300x12mm |
| Monitor/Notebook Size | 17in Notebook |
| Adjustable | Yes |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| 2023 UK catalogue page no | 524 |
| foldable Dual Kickstand Structure provides additional viewing and height flexibility |
| pro Air Circulation dissipates heat buildup |
| SmartFit System simplifies ideal ergonomic height positioning |
| stability-Focused Design |
| suitable for laptops up to 17 inches |