This Fellowes Office Suites Monitor Riser places your monitor at a comfortable viewing angle for ease of use and prevents aches and strains associated with computer use. Supports CRT or TFT monitors up to 36kg and features a storage drawer and space to stow laptop underneath for your convenience.
This riser is height adjustable up to 5cm allowing you to customise your viewing angle to reduce neck strain.
- General
- This Fellowes Office Suites Monitor Riser places your monitor at a comfortable viewing angle for ease of use and prevents aches and strains associated with computer use. Supports CRT or TFT monitors up to 36kg and features a storage drawer and space to stow laptop underneath for your convenience.
This riser is height adjustable up to 5cm allowing you to customise your viewing angle to reduce neck strain.
| Type | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Form | Monitor Stand |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 517 |
| Height (mm) | 517 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 8031101 |
| Width (mm) | 114 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Plastic |
| Weight | 2.13kg |
| Dimensions | 250x388x526mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 504.8x357.2x106.4mm |
| Maximum Load | 36kg |
| Stackable | No |
| Height Adjustable | Yes |
| Weight Capacity | 36 |
| On Promotion | No |
| Monitor/Notebook Size | 28in Monitor |
| Adjustable | Yes |
| Drawer Unit | Yes |
| Height Range | 10.7/12/13.3/14.6/15.9cm |
| EN Standard Code | BS EN ISO 9241 |
| Monitor Notebook Size | Up to 28in Monitor |
| Number of Height Adjustments | 5 |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| 2023 UK catalogue page no | 521 |
| adjustable feet provide five height positions 100mm-150mm |
| places monitor at comfortable viewing position to prevent neck strain |
| storage tray organises business essentials |
| stows laptop underneath for in-office use and to save space |
| Supports large CRT or TFT monitors up to 36kg in weight |