This Fellowes Graphite Standard Monitor Riser is made from sturdy high impact plastic and supports up to 40lb or 15ins monitors. Fully adjustable to three different heights between 2-4ins, this riser helps to position your monitor at a customisable height to reduce aches and strains associated with extensive computer use. Fitted with non-skid foot rings to ensure stability on any surface and to keep you desk tidy and safe.
- General
- This Fellowes Graphite Standard Monitor Riser is made from sturdy high impact plastic and supports up to 40lb or 15ins monitors. Fully adjustable to three different heights between 2-4ins, this riser helps to position your monitor at a customisable height to reduce aches and strains associated with extensive computer use. Fitted with non-skid foot rings to ensure stability on any surface and to keep you desk tidy and safe.
| Type | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Form | Monitor Stand |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 347 |
| Height (mm) | 347 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | 9169301 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 348 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Plastic |
| Eco-Aware | Yes |
| Weight | 570g |
| Dimensions | 333x343x51-102mm |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 335x344x100mm |
| Maximum Load | 27kg |
| Stackable | No |
| On Promotion | No |
| Monitor/Notebook Size | 21in Monitor |
| Adjustable | Yes |
| Drawer Unit | No |
| Recycled Percentage | 100% |
| EN Standard Code | BS EN ISO 9241/1995/Part 5; EC Directive 290/90/EEC & amends 2002 |
| Monitor Notebook Size | up to 21in Monitor |
| Built-in Cable Management | Yes |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| 2023 UK catalogue page no | 520 |
| graphite |
| height adjustable with three positions 50mm-100mm |
| made from 100% recycled plastic |
| non-skid foot rings ensure stability on any surface |
| Supports up to 36kg or 21 inch CRT or TFT/LCD monitor |