| Type | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Form | Monitor Stand |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 348 |
| Height (mm) | 348 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | 91712 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 348 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Plastic |
| Eco-Aware | Yes |
| Weight | 570g |
| Dimensions | 333x343x51-102mm |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 335x344x100mm |
| Maximum Load | 27kg |
| Stackable | No |
| Height Adjustable | Yes |
| Suitable for Screen Sizes (inches) | 17 |
| Weight Capacity | 27 |
| On Promotion | No |
| Monitor/Notebook Size | 21in Monitor |
| Adjustable | Yes |
| Drawer Unit | No |
| Recycled Percentage | 100% |
| EN Standard Code | BS EN ISO 9241/1995/Part 5; EC Directive 290/90/EEC & amends 2002 |
| Monitor Notebook Size | up to 21in Monitor |
| Built-in Cable Management | Yes |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| 2023 UK catalogue page no | 520 |