Fellowes Premium Monitor Riser is an adjustable monitor riser with five height positions in order to promote comfortable working conditions and prevent neck strain associated with extended computer use.
The risers innovative stacking columns ensure maximum viewing comfort while in use and makes the unit capable of holding up to 60lbs the ideal support for many monitors. There is space on the lower shelf of the unit for storing paper supplies in order to keep your desk tidy and keep stationary on hand.
- General
- Fellowes Premium Monitor Riser is an adjustable monitor riser with five height positions in order to promote comfortable working conditions and prevent neck strain associated with extended computer use.
The risers innovative stacking columns ensure maximum viewing comfort while in use and makes the unit capable of holding up to 60lbs the ideal support for many monitors. There is space on the lower shelf of the unit for storing paper supplies in order to keep your desk tidy and keep stationary on hand.
| Type | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Form | Monitor Stand |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 415 |
| Height (mm) | 415 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 9171701 |
| Width (mm) | 348 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Plastic |
| Weight | 1.05kg |
| Dimensions | 334x340x64-165mm |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 335x344x165mm |
| Maximum Load | 36kg |
| Stackable | No |
| Height Adjustable | Yes |
| Suitable for Screen Sizes (inches) | 21 |
| Weight Capacity | 36 |
| On Promotion | No |
| Monitor/Notebook Size | 21in Monitor |
| Adjustable | Yes |
| Drawer Unit | No |
| Recycled Percentage | 1 |
| EN Standard Code | BS EN ISO 9241 |
| Monitor Notebook Size | Up to 21in Monitor |
| Number of Height Adjustments | 5 |
| Built-in Cable Management | Yes |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| 2023 UK catalogue page no | 521 |
| durable plastic base doubles as paper storage shelf |
| height adjustable with five positions 64mm - 165mm |
| platinum |
| Supports up to 36kg or 21 inch CRT or TFT/LCD monitor |