Fellowes Designer Suites Laptop Riser places your laptop in a comfortable viewing position to prevent neck strain associated with extensive computer use.
Height adjustable with four positions from 88mm to 184mm and angle adjustable between 0 and 30 degrees, leaving you free to customise your sitting and viewing position for maximum comfort. The stabilising edge ensures the safety and security of your laptop whilst in use while the cooling vents prevent overheating.
- General
- Fellowes Designer Suites Laptop Riser places your laptop in a comfortable viewing position to prevent neck strain associated with extensive computer use.
Height adjustable with four positions from 88mm to 184mm and angle adjustable between 0 and 30 degrees, leaving you free to customise your sitting and viewing position for maximum comfort. The stabilising edge ensures the safety and security of your laptop whilst in use while the cooling vents prevent overheating.
| Type | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Form | Notebook/Laptop Stand |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 343 |
| Height (mm) | 343 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 8038401 |
| Width (mm) | 287 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Weight | 890g |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 335x284.2x101.6mm |
| Maximum Load | 11.3kg |
| Height Adjustable | Yes |
| Suitable for Screen Sizes (inches) | 21 |
| Weight Capacity | 18 |
| Monitor/Notebook Size | 17in Notebook |
| Adjustable | Yes |
| Height Range | 88-184mm |
| Number of Height Adjustments | 4 |
| Angle Range | Up to 30 Degrees |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| 2023 UK catalogue page no | 525 |
| angle adjustable between 0-30 degrees |
| cooling vents help dissipate laptop heat |
| height adjustable with four positions 88mm-184mm |
| stabilising front edge prevents laptop from sliding off the unit |