Foam Wrist Rests provide extra comfort and support as you type or use a mouse, while ensuring a firm surface grip; integrated into a mouse pad, this black wrist rest ensures weight and pressure is distributed evenly throughout their durable foam padding for maximum effect over prolonged periods.
* Minimum quantities may apply, please check before ordering.
- General
- Foam Wrist Rests provide extra comfort and support as you type or use a mouse, while ensuring a firm surface grip; integrated into a mouse pad, this black wrist rest ensures weight and pressure is distributed evenly throughout their durable foam padding for maximum effect over prolonged periods.
* Minimum quantities may apply, please check before ordering.
| Type | Mouse Mats |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Kensington |
| Form | Mouse Mat With Wrist Rest |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth (mm) | 340 |
| Height (mm) | 330 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 62384 |
| Width (mm) | 240 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Weight | 138g |
| Dimensions | 250x210x25mm |
| Warranty | 1 Year Guarantee |
| Padding Type | Foam |
| Dimensions (WxDxH) | 210x250x25mm |
| Style | Plain Mouse Mat |
| Recyclable | No |
| On Promotion | No |
| Surface | Fabric |
| 2023 UK catalogue page no | 518 |
| black |
| Mousepad with integrated foam wrist rest provides extra comfort and support while using a mouse |
| wrist rest ensures weight and pressure is distributed evenly throughout their durable foam padding |