"A solid and dependable set for home or office, a great combination of form and function."
The Kensington Pro Fit® Low-Profile Wireless Desktop Set is a reliable solution for the professional workstation. Providing a full-size, spill-proof keyboard with multimedia keys, a comfortable ambidextrous mouse and AES encryption, the Pro Fit Low-Profile Wireless Desktop Set supports a clutter-free and secure workstation.
- General
- "A solid and dependable set for home or office, a great combination of form and function."
The Kensington Pro Fit® Low-Profile Wireless Desktop Set is a reliable solution for the professional workstation. Providing a full-size, spill-proof keyboard with multimedia keys, a comfortable ambidextrous mouse and AES encryption, the Pro Fit Low-Profile Wireless Desktop Set supports a clutter-free and secure workstation.
| Type | Keyboard & Mouse Set |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Kensington |
| Form | Keyboard & Mouse Set |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 522 |
| Height (mm) | 523 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | K75230UK |
| Width (mm) | 130 |
| Cadmium (ppm) | Yes |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Lead (ppm) | Yes |
| Weight | 520g |
| Dimensions | 25x440x125mm |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 125x441x27mm |
| WEEE Registration Number | HB0045SY |
| Electrical Product (Y/N) | Yes |
| Batteries Included | Yes |
| UK Battery Producer Registration Number | BPRN06176 |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Connection | USB Receiver |
| Connectivity | Wireless |
| Wired / Wireless | Wireless |
| Mouse Type | Wireless |
| 2023 UK catalogue page no | 451 |
| 2.4GHz USB receiver provides a reliable & secure wireless connection up to 10 meters |
| Ambidextrous mouse is designed to provide all-day comfort for the right or left hand |
| Plug & Play low-profile full-size keyboard provides multimedia keys for enhanced productivity |
| Spill-proof keyboard resistant to coffee water and other liquids |