"Very well built and at a great price point. A superb way to retrofit any desk into a 'sit-stand' solution and immediately access the benefits of working in a less sedentary way."
Transform your sedentary desk into a dynamic sit-stand workstation and add movement to your working day to stay active and healthy. Easily transition from sitting to standing with gas spring height adjustment.
Two-tiered larger work surface can accommodate flexible set up options, holding two monitors or a monitor and a laptop. The Corsivo Sit-Stand Workstation allows you to keep your phone or other accessories within easy reach with the convenient device channel.
Easy set up – simply attach the optional keyboard tray and you're ready to go.
- General
- "Very well built and at a great price point. A superb way to retrofit any desk into a 'sit-stand' solution and immediately access the benefits of working in a less sedentary way."
Transform your sedentary desk into a dynamic sit-stand workstation and add movement to your working day to stay active and healthy. Easily transition from sitting to standing with gas spring height adjustment.
Two-tiered larger work surface can accommodate flexible set up options, holding two monitors or a monitor and a laptop. The Corsivo Sit-Stand Workstation allows you to keep your phone or other accessories within easy reach with the convenient device channel.
Easy set up – simply attach the optional keyboard tray and you're ready to go.
| Type | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Form | Workstation Stand |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 920 |
| Height (mm) | 920 |
| OEM | 8091001 |
| Width (mm) | 618 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Weight | 13.43kg |
| Dimensions | 800x609x111mm |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Maximum Load | 17kg |
| Attachment | Sits on Desk |
| Adjustable | Yes |
| Height Range | 2.8 - 39.4cm |
| Height Adjustment Method | Depress Handles and Apply Pressure |
| Number Of Screens | Single/Dual |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Mounting Option | Sits on Desk |
| 2023 UK catalogue page no | 533 |
| easily transition from sitting to standing with gas spring height adjustment |
| easy set up - simply attach the optional keyboard tray and you're ready to go |
| Transform your sedentary desk into a dynamic sit-stand workstation |
| two-tiered larger work surface can accommodate flexible set up options |