This Rapesco heavy duty hole punch has an extra high punching capacity of up to 300 sheets of 80gsm paper. The extended handle provides leverage for minimal user effort. The adjustable locking gauge is marked with paper sizes for accurate use and the paper compressor produces clean, precise perforations each time.
- General
- This Rapesco heavy duty hole punch has an extra high punching capacity of up to 300 sheets of 80gsm paper. The extended handle provides leverage for minimal user effort. The adjustable locking gauge is marked with paper sizes for accurate use and the paper compressor produces clean, precise perforations each time.
| Type | Hole Punches |
| Manufacturer | Rapesco Office Products Plc |
| Brand | Rapesco |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 405 |
| Height (mm) | 405 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | PF2160 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 280 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Metal |
| Biodegradable Information | No |
| Sheet Capacity | 300 |
| Finish | Metal |
| Number of Holes | 2 |
| Weight | 6.373g |
| Dimensions | 280x400x195mm |
| Warranty | 15 Year Guarantee |
| Capacity - Paper Sheets | 300 |
| Punch Type | 2 Hole Punch |
| Punch Capacity | 300 Sheets |
| Electrically Powered | No |
| Recyclable | No |
| Adjustable Paper Gauge | Yes |
| Lock Down Handle | Yes |
| Paper Guide | Yes |
| On Promotion | No |
| Use With | 330364 |
| Manual Or Electric | Manual |
| Product Group | Hole Punch |
| Hole Size | 6mm |
| Punch Name | Rapesco 2160 Heavy duty 2 Hole Punch |
| Punch Space | 80mm |
| 2023 UK catalogue page no | 85 |
| Adjustable locking gauge with paper size guide |
| Extended handle for ease of use |
| Paper compressor for clean punching |
| Punches up to 300 sheets of 80gsm paper |
| Replacement cutters available separately |