Part of the Rapesco Eco range, this durable, environmentally friendly 2 hole punch features all metal workings, with a 100% recycled ABS handle and can punch up to 22 sheets of 80gsm paper. With a handle lock down switch for easy storage, the black hole punch also features an adjustable paper guide for accuracy and a flip open confetti tray for easy emptying.
- General
- Part of the Rapesco Eco range, this durable, environmentally friendly 2 hole punch features all metal workings, with a 100% recycled ABS handle and can punch up to 22 sheets of 80gsm paper. With a handle lock down switch for easy storage, the black hole punch also features an adjustable paper guide for accuracy and a flip open confetti tray for easy emptying.
| Type | Hole Punches |
| Manufacturer | Rapesco Office Products Plc |
| Brand | Rapesco |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 290 |
| Height (mm) | 103 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 67 |
| OEM | 1086 |
| Pre or Post Consumer? | Post Consumer |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 67 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 86 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Metal |
| Eco-Aware | Yes |
| Biodegradable Information | No |
| Sheet Capacity | 22 |
| Finish | Metal |
| Number of Holes | 2 |
| Weight | 0.219g |
| Recycled % | 67 |
| Dimensions | 35x160x52mm |
| Warranty | 15 Year Guarantee |
| Capacity - Paper Sheets | 22 |
| Punch Type | 2 Hole Punch |
| Punch Capacity | 22 Sheets |
| Electrically Powered | No |
| Recyclable | No |
| Adjustable Paper Gauge | Yes |
| Lock Down Handle | No |
| Paper Guide | Yes |
| On Promotion | No |
| Use With | 503425 |
| Manual Or Electric | Manual |
| Recycled Percentage | 54% |
| Product Group | Hole Punch |
| Hole Size | 6mm |
| Punch Name | Rapesco Eco 2 Hole Punch |
| Punch Space | 80mm |
| 2023 UK catalogue page no | 82 |
| Adjustable paper guide |
| All metal workings with 100% recycled ABS handle |
| Colour: Black |
| Flip open confetti tray |
| Handle lock down switch for storage |
| Punches up to 22 sheets of 80gsm paper |