| Type | Manual Staplers |
| Manufacturer | Rapesco Office Products Plc |
| Brand | Rapesco |
| Form | Half Strip Stapler |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 211 |
| Height (mm) | 156 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 1170 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recycled Product | Manufactured from high level of recycled plastic |
| Width (mm) | 50 |
| Cadmium (ppm) | No |
| Lead (ppm) | No |
| Material | Plastic |
| Eco-Aware | Yes |
| Biodegradable Information | No |
| Sheet Capacity | 90 |
| Weight | 739g |
| Dimensions | 211x50x61 |
| Capacity | 90 Sheets |
| Warranty | 15 Year Guarantee |
| Model | X5-90ps |
| Returns Allowed | No |
| Electrically Powered | No |
| Recyclable | No |
| Use Staples | 923/8-12mm 24/6mm Staples |
| Compatible Staples | 923/8-12mm staples or 24/6mm hard wire staples |
| Staple Size (mm) | 12 |
| On Promotion | No |
| Heavy Duty Stapler | Yes |
| Throat Capacity | 50mm |
| Recycled Percentage | 47% |
| Flat Clinch | No |
| Loading Type | Top |
| Staple Type | Closed |
| Stapler Name | X5-90ps |
| 2023 UK catalogue page no | 76 |