These environmentally friendly Basildon Bond envelopes are made from smooth, 100% recycled, heavyweight 120gsm white paper and feature a simple and secure peel and seal closure, and convenient address window. Ideal for unfolded A4 documents, these C4 envelopes have an opaque green interior for confidential mailing. This pack contains 250 white envelopes.
- General
- These environmentally friendly Basildon Bond envelopes are made from smooth, 100% recycled, heavyweight 120gsm white paper and feature a simple and secure peel and seal closure, and convenient address window. Ideal for unfolded A4 documents, these C4 envelopes have an opaque green interior for confidential mailing. This pack contains 250 white envelopes.
| Type | Window Envelopes |
| Manufacturer | Bong UK Ltd |
| Brand | Basildon Bond |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 336 |
| Grade | Heavy Weight |
| Height (mm) | 336 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | K80121 |
| Pre or Post Consumer? | Pre Consumer |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 215 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Lead (ppm) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Paper |
| Closure | Peel & Seal |
| Eco-Aware | Yes |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Grammage | 120gsm |
| Item Gauge (gsm) | 120 |
| Recycled % | 100 |
| Pre Consumer Recycled Content | 100 |
| Dimensions | 324x229mm |
| Environment Support | FSC Certified |
| Gusset | No Gusset |
| Closure Method | Peel and Seal |
| Envelope Closure | Peel and Seal |
| Envelope Size | C4 |
| Envelope Type | Window |
| Envelope Weight (gsm) | 120.00 |
| Padded | No |
| Plain/Window | Window |
| Recyclable | Yes |
| Envelope Grade | Heavy Weight |
| Window Position | 213mm Up 25mm From Left |
| Window Size | 40x100mm |
| Flap Position | Short Edge |
| Envelope Window Depth | 40 |
| Envelope Window Position | A 40 x 100mm - 25mm in 213mm up |
| Envelope Window Position In | 25 |
| Envelope Window Position Up | 213 |
| Envelope Window Width | 100 |
| Envelope Colour | White |
| On Promotion | No |
| Security | Opaqued |
| Recycled Percentage | 100% |
| FSC® Certified | Yes |
| Opaque Interior | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 320 |
| 100% recycled 120gsm paper |
| Colour: white |
| Environmentally friendly pocket envelopes with address window |
| Pack of 250 |
| Peel and seal closure |
| Size: C4 (324 x 229mm) |
| Window position: 25mm in, 213mm up |
| Window size: 40 x 100mm |