| Type | Window Envelopes |
| Manufacturer | Bong UK Ltd |
| Brand | New Guardian |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 242 |
| Grade | Heavy Weight |
| Height (mm) | 242 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | M27503 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 380 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Manilla |
| Closure | Self Seal |
| Eco-Aware | Yes |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Grammage | 130gsm |
| Item Gauge (gsm) | 130 |
| Dimensions | 324x229mm |
| Environment Support | FSC Certified & EU Ecolabel Paper |
| Gusset | No Gusset |
| Closure Method | Self Seal |
| Envelope Closure | Self Seal |
| Envelope Size | C4 |
| Envelope Type | Window |
| Envelope Weight (gsm) | 130.00 |
| Padded | No |
| Plain/Window | Window |
| Envelope Grade | Heavy Weight |
| Window Position | 213mm Up 25mm From Left |
| Window Size | 40x100mm |
| Flap Position | Short Edge |
| Envelope Window Depth | 40 |
| Envelope Window Position | 40 x 100mm - 25mm in 213mm up |
| Envelope Window Position In | 25 |
| Envelope Window Position Up | 213 |
| Envelope Window Width | 100 |
| Envelope Colour | Manilla |
| On Promotion | No |
| FSC® Certified | Yes |
| Paper by Nature | Yes |
| Opaque Interior | No |
| 2023 UK catalogue page no | 320 |