Made from bright 90gsm white paper, these Postmaster envelopes have been designed for, and tested on, all known makes of mailing machine, from desktop to full scale. They feature an oversized format for easier insertion of letters and a gummed flap designed for automatic sealing. A clear window allows a name and address printed on the letter to be clearly seen for ease of posting. This pack contains 500 DL envelopes.
- General
- Made from bright 90gsm white paper, these Postmaster envelopes have been designed for, and tested on, all known makes of mailing machine, from desktop to full scale. They feature an oversized format for easier insertion of letters and a gummed flap designed for automatic sealing. A clear window allows a name and address printed on the letter to be clearly seen for ease of posting. This pack contains 500 DL envelopes.
| Type | Machine Envelopes |
| Manufacturer | Bong UK Ltd |
| Brand | Postmaster |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 307 |
| Grade | Medium Weight |
| Height (mm) | 307 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | B29153 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 246 |
| Cadmium (ppm) | Yes |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Lead (ppm) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Paper |
| Closure | Gummed |
| Eco-Aware | Yes |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Mill Name | Finland |
| Species of Tree | Birch/Norway Spruce/Pine |
| Grammage | 90gsm |
| Country of Harvest | Finland |
| Item Gauge (gsm) | 90 |
| Dimensions | 114x235mm |
| Environment Support | PEFC Certified |
| Warranty | 12 Months |
| For Inkjet Printers | Yes |
| Closure Method | Gummed |
| Envelope Closure | Gummed |
| Envelope Size | 114 x 235mm |
| Envelope Type | Machine |
| Envelope Weight (gsm) | 90.00 |
| Plain/Window | Window |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Window Position | 18mm Up 22mm From Left |
| Window Size | 39x93mm |
| Flap Position | Long Edge |
| Envelope Window Depth | 39 |
| Envelope Window Position | C 39 x 93mm - 22mm in 18mm up |
| Envelope Window Position In | 22 |
| Envelope Window Position Up | 18 |
| Envelope Window Width | 93 |
| With Window | Yes |
| On Promotion | No |
| PEFC Accredited | Yes |
| Opaque Interior | No |
| 2023 UK catalogue page no | 323 |
| Colour: white |
| Gummed closure |
| Pack of 500 |
| Quality 90gsm paper |
| Size: 114 x 235mm |
| Wallet envelope with address window for use in mailing machines |
| Window position: 22mm in, 18mm up |
| Window size: 39 x 93mm |