| Type | Machine Envelopes |
| Manufacturer | Bong UK Ltd |
| Brand | Postmaster |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 283 |
| Grade | Light Weight |
| Height (mm) | 283 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | D29152 |
| Post Consumer Recycled Content | 100 |
| Pre or Post Consumer? | Post Consumer |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 245 |
| Cadmium (ppm) | Yes |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Lead (ppm) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Manilla |
| Closure | Gummed |
| Eco-Aware | Yes |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Mill Name | Finland |
| Species of Tree | Birch/Norway Spruce/Pine |
| Grammage | 80gsm |
| Country of Harvest | Finland |
| Item Gauge (gsm) | 80 |
| Pre Consumer Recycled Content | 100 |
| Dimensions | 114x235mm |
| Environment Support | PEFC Certified |
| Closure Method | Gummed |
| Envelope Closure | Gummed |
| Envelope Size | 114 x 235mm |
| Envelope Type | Machine |
| Envelope Weight (gsm) | 80.00 |
| Plain/Window | Window |
| Envelope Grade | Light Weight |
| Window Position | 18mm Up 22mm From Left |
| Window Size | 39x93mm |
| Flap Position | Long Edge |
| Envelope Window Depth | 39 |
| Envelope Window Position | C 39 x 93mm - 22mm in 18mm up |
| Envelope Window Position In | 22 |
| Envelope Window Position Up | 18 |
| Envelope Window Width | 93 |
| With Window | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 323 |