| Type | Storage Boxes |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Form | Storage Box |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 947 |
| Height (mm) | 155 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | 0048901 |
| Post Consumer Recycled Content | 1 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | 100% Recycled Board |
| Width (mm) | 820 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Board |
| Eco-Aware | Yes |
| Biodegradable Information | 1 |
| SMETA Registrated (Y/N) | Yes |
| Recycled % | 100 |
| Dimensions | WxDxH: 390x560x310mm (External) |
| Environment Support | FSC Certified |
| Warranty | 12 months |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Stackable | Stacks five high |
| Internal Dimensions | WxDxH: 378x545x293mm |
| Recyclable | Yes |
| Lid Type | Hinged Lid |
| Usage | A4 & Foolscap Lever Arch Files Ring Binders Transfer Box Files |
| On Promotion | No |
| Strength | Heavy Duty |
| External Dimensions | WxDxH: 390x560x310mm |
| Recycled Percentage | 100% |
| FSC® Certified | Yes |
| Assembly Type | Manual Assembly |
| 2023 UK catalogue page no | 303 |