Large storage box made from heavy-duty double thickness corrugated board. Will stack up to 6 units high to save you valuable floor space. Reinforced handles for worry-free, comfortable lifting even when the box is full.
Ideal for the storage of your Foolscap or A4 lever arch files or folders.
Made from FSC® certified 100% recycled board, 100% recyclable.
Colour Grey / White
Pack of 10
- General
- Large storage box made from heavy-duty double thickness corrugated board. Will stack up to 6 units high to save you valuable floor space. Reinforced handles for worry-free, comfortable lifting even when the box is full.
Ideal for the storage of your Foolscap or A4 lever arch files or folders.
Made from FSC® certified 100% recycled board, 100% recyclable.
Colour Grey / White
Pack of 10
| Type | Storage Boxes |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Bankers Box |
| Form | Storage Box |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 836 |
| Height (mm) | 836 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | 001812 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 525 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Board |
| Eco-Aware | Yes |
| Filing Capacity (mm) | 430 |
| Dimensions | 390x464x294mm |
| Environment Support | FSC Certified |
| Closure Method | Separate Drop on Lid |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Stackable | Stacks 6 High |
| Internal Dimensions | 380x430x287mm |
| Recyclable | Yes |
| Lid Type | Detachable Lid |
| Usage | A4 & Foolscap Transfer Box Files Lever Arch Files Ring Binders |
| On Promotion | No |
| Storage For | A4/Foolscap Files |
| Fastfold | Yes |
| Strength | Heavy Duty |
| External Dimensions | WxDxH: 390x464x299mm |
| Recycled Percentage | 100% |
| FSC® Certified | Yes |
| Assembly Type | Manual |
| 2023 UK catalogue page no | 304 |
| Ideal for the storage of foolscap/folio or A4 lever arch files or folders |
| Large heavy-duty storage box made from strong double thickness corrugated board |
| Pack of 10 |
| Reinforced handles |
| Stack up to 6 boxes |
| Two layers of board to the handle ends and base give maximum strength |