This Bankers Box storage box features time-saving Fastfold assembly, with a double layer of board on the end panels and base for additional strength.
With capacity for A4/A4+ or Foolscap/Legal size transfer files, lever arch files or even suspension files, it is ideal for long-term and archive storage.
Pack of 10
- General
- This Bankers Box storage box features time-saving Fastfold assembly, with a double layer of board on the end panels and base for additional strength.
With capacity for A4/A4+ or Foolscap/Legal size transfer files, lever arch files or even suspension files, it is ideal for long-term and archive storage.
Pack of 10
| Type | Storage Boxes |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Form | Storage Box |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 843 |
| Height (mm) | 843 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | 4461601 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 695 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Board |
| Eco-Aware | Yes |
| Weight | 750g |
| Environment Support | FSC Certified |
| Dimensions (WxDxH) | 387x445x294mm |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Stackable | Stacks 5 High |
| Internal Dimensions | 380x430x287mm |
| Lid Type | Detachable Lid |
| Storage For | A4/Foolscap Files |
| 2023 UK catalogue page no | 307 |
| 100% recyclable |
| Can stack up to 5 boxes high |
| Designed for the storage of your A4/A4+ or Foolscap/Folio/Legal size transfer files and lever arch |
| Heavy duty large storage box featuring 2 layers of double thickness cardboard |
| Large label areas ensure you can easily identify the contents |
| Made from FSC® certified 100% recycled board |
| Pack of 10 |