The Bankers Box Decor Storage Box has been created with a modern workspace in mind, an attractive and practical design to compliment your working area.
Strong construction with 2 layers of strong cardboard to the handle ends and base. Ideal for storing A4 or foolscap lever arch files and Decor transfer files. Supplied with a lift-off lid. Can be stacked up to 5 boxes high.
Pack of 5
- General
- The Bankers Box Decor Storage Box has been created with a modern workspace in mind, an attractive and practical design to compliment your working area.
Strong construction with 2 layers of strong cardboard to the handle ends and base. Ideal for storing A4 or foolscap lever arch files and Decor transfer files. Supplied with a lift-off lid. Can be stacked up to 5 boxes high.
Pack of 5
| Type | Storage Boxes |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Bankers Box |
| Form | Storage Box |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 704 |
| Height (mm) | 704 |
| OEM | 4482801 |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board 100% recyclable |
| Width (mm) | 609 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Recycled Board |
| Eco-Aware | Yes |
| Weight | 500g |
| Environment Support | FSC Certified |
| Dimensions (WxDxH) | 340x390x291mm |
| Stackable | Stacks 5 High |
| Internal Dimensions | 340x390x291mm |
| Lid Type | Detachable Lid |
| Storage For | A4/Foolscap Files |
| 2023 UK catalogue page no | 314 |
| 2 layers of strong cardboard to the handle ends and to the base |
| Lift-off Lid |
| made from FSC® certified board and is fully recyclable |
| Pack of 5 |
| perfect for the storage of your A4 or foolscap lever arch files |
| safely stack the boxes up to 5 units high |
| Supplied with a dust cover |