Fellowes Bankers Box Premium Flip-Top Files. A useful and convenient method of storing and transporting A4/foolscap papers.
Manufactured from high-quality corrugated, double thick board and supplied flat packed ready for easy assembly.
Pack of 10
- General
- Fellowes Bankers Box Premium Flip-Top Files. A useful and convenient method of storing and transporting A4/foolscap papers.
Manufactured from high-quality corrugated, double thick board and supplied flat packed ready for easy assembly.
Pack of 10
| Type | Transfer Box Files |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Bankers Box |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 55 |
| Height (mm) | 55 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | 0005902 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board 100% recyclable |
| Width (mm) | 530 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Board |
| Eco-Aware | Yes |
| Paper Size | A4/Foolscap |
| Weight | 159g |
| Recycled % | 100 |
| Dimensions | WxDxH: 129x372x258mm (External) |
| Environment Support | FSC Certified |
| Warranty | 12 months |
| Dimensions (WxDxH) | 129x372x258mm |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Internal Dimensions | 127x359x254mm |
| Recyclable | Yes |
| Lid Type | Hinged Lid |
| On Promotion | No |
| Finger Hole | Yes |
| Storage For | A4/Foolscap Paper |
| Fastfold | Yes |
| Recycled Percentage | 100% |
| FSC® Certified | Yes |
| Assembly Type | Fastfold |
| 2023 UK catalogue page no | 303 |
| easy to build thanks to the FastFold® automatic assembly design |
| fits neatly inside the BANKERS BOX® Premium tall storage box |
| large-capacity cardboard transfer file has the added benefit of a reinforced base |
| made from FSC® certified 100% recycled board that is fully recyclable |
| Pack of 10 |
| suitable for storing A4 and folio-sized papers |