This Bankers Box storage box features time-saving Fastfold assembly, with a double layer of board on the end panels and base for additional strength.
The box can hold 3 x Bankers Box 120mm foolscap transfer files and is ideal for long-term and archive storage.
Pack of 10 storage boxes
- General
- This Bankers Box storage box features time-saving Fastfold assembly, with a double layer of board on the end panels and base for additional strength.
The box can hold 3 x Bankers Box 120mm foolscap transfer files and is ideal for long-term and archive storage.
Pack of 10 storage boxes
| Type | Storage Boxes |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Bankers Box |
| Form | Storage Box |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 206 |
| Height (mm) | 206 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | 00791-FFLP |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 492 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Board |
| Eco-Aware | Yes |
| Weight | 570g |
| Recycled % | 100 |
| Dimensions | 376x302x452mm |
| Environment Support | FSC Certified |
| Dimensions (WxDxH) | 388x476x262mm |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Stackable | Stacks 4 High |
| Internal Dimensions | 370x255x440mm |
| Recyclable | Yes |
| Lid Type | Detachable Lid |
| Usage | 3x System 120mm FC transfer files |
| On Promotion | No |
| Storage For | 3x System 120mm transfer files |
| Fastfold | Yes |
| Strength | Medium Duty |
| External Dimensions | WxDxH: 376x452x302mm |
| Recycled Percentage | 100% |
| FSC® Certified | Yes |
| Assembly Type | Fastfold |
| 2023 UK catalogue page no | 304 |
| Large storage box designed to hold transfer files |
| Pack of 10 |
| quick & easy FastFold automatic assembly |
| two layers of board to end panels and base |
| Will hold 3 x System 120mm foolscap transfer box files |