This Bankers Box transfer file features time saving Fastfold automatic assembly and a locking tab lid to help keep contents secure.
Compatible with Bankers Box system storage boxes and filing units, the transfer file has a large 120mm spine width and can hold both A4 and foolscap documents.
Pack of 10
- General
- This Bankers Box transfer file features time saving Fastfold automatic assembly and a locking tab lid to help keep contents secure.
Compatible with Bankers Box system storage boxes and filing units, the transfer file has a large 120mm spine width and can hold both A4 and foolscap documents.
Pack of 10
| Type | Transfer Box Files |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Bankers Box |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 62 |
| Height (mm) | 62 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | 1179201 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board 100% recyclable |
| Width (mm) | 671 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Recycled Board |
| Spine Width | 120 |
| Eco-Aware | Yes |
| Filing Capacity (mm) | 120 |
| Paper Size | A4/Foolscap |
| Weight | 130g |
| Recycled % | 100 |
| Dimensions | 127x356x246mm |
| Environment Support | FSC Certified |
| Dimensions (WxDxH) | 103x258x366mm |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Internal Dimensions | 120x360x255mm |
| Lid Type | Hinged Lid |
| Storage For | A4/Foolscap Paper |
| Fastfold | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 306 |
| Designed to fit in your System storage boxes and storage units Locking tab keeps the lid securely c |
| Pack of 10 |
| Transfer box files available in A4 or foolscap sizes |