The Fellowes System Standard Storage Box is perfectly sized for your lever arch files, transfer files and suspension files. It has two layers of board to the handle ends and base give extra strength. It can accommodate 4 x 80mm transfer files from the system range.
- General
- The Fellowes System Standard Storage Box is perfectly sized for your lever arch files, transfer files and suspension files. It has two layers of board to the handle ends and base give extra strength. It can accommodate 4 x 80mm transfer files from the system range.
| Type | Storage Boxes |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Bankers Box |
| Form | Storage Box |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 208 |
| Height (mm) | 208 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | 01810-FFLP |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board 100% recyclable |
| Width (mm) | 506 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Recycled Board |
| Eco-Aware | Yes |
| Filing Capacity (mm) | 380 |
| Weight | 660g |
| Dimensions | 387x294x445mm |
| Environment Support | FSC Certified |
| Closure Method | Separate Drop on Lid |
| Dimensions (WxDxH) | 387x445x294mm |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Stackable | Stacks 4 High |
| Internal Dimensions | 380x430x287mm |
| Recyclable | Yes |
| Lid Type | Detachable Lid |
| Usage | Box Files Lever Arch Files Computer Listing Paper Transfer Files |
| On Promotion | No |
| Storage For | A4/Foolscap Files |
| Fastfold | Yes |
| Strength | Medium Duty |
| External Dimensions | WxDxH: 387x445x294mm |
| Recycled Percentage | 100% |
| FSC® Certified | Yes |
| Assembly Type | Manual |
| 2023 UK catalogue page no | 305 |
| Large storage box designed to hold transfer files |
| Quick & easy FastFold automatic assembly |
| Two layers of board to end panels and base ensure you can stack the box 4 units high |
| Will hold 3 x System 120mm foolscap transfer box files |