This Bankers Box heavy duty storage box features a hinged lid with a locking tab for security and time saving Fastfold assembly.
The box also features a triple layer of board on the end panels and a double layer on the front and base for durable, long lasting archive storage. The box can hold ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files.
- General
- This Bankers Box heavy duty storage box features a hinged lid with a locking tab for security and time saving Fastfold assembly.
The box also features a triple layer of board on the end panels and a double layer on the front and base for durable, long lasting archive storage. The box can hold ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files.
| Type | Storage Boxes |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Bankers Box |
| Form | Storage Box |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 1400 |
| Height (mm) | 110 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | 1181501 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 680 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Recycled Board |
| Eco-Aware | Yes |
| Weight | 980g |
| Recycled % | 100 |
| Dimensions | 378x545x287mm |
| Environment Support | FSC Certified |
| Closure Method | Hinged Lid with Catch |
| Dimensions (WxDxH) | 390x560x310mm |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Stackable | Stacks 5 High |
| Internal Dimensions | 378x545x293mm |
| Recyclable | Yes |
| Lid Type | Hinged Lid |
| Usage | A4 & Foolscap Transfer Box Files Lever Arch Files Ring Binders |
| On Promotion | No |
| Storage For | A4/Foolscap Files |
| Strength | Heavy Duty |
| External Dimensions | WxDxH: 390x560x310mm |
| Recycled Percentage | 100% |
| FSC® Certified | Yes |
| Assembly Type | Fastfold |
| 2023 UK catalogue page no | 304 |
| Quick and easy Fastfold automatic assembly |
| Strong storage box with hinged attached lid and locking tab |
| Three layers of board to the end panels and two layers on front and base |
| will hold foolscap size lever arch files and transfer box files |