This Fellowes Earth Series heavy-duty storage box features a triple layer of board to the end panels and a double layer to the sides and base.
It comes with reinforced hand holes that resist tearing and make these boxes comfortable to carry. Compatible with transfer files, ring binders, lever arch files and suspension files. The oversized lid means it can also be used with suspension files.
This sturdy, corrugated storage box can also be used to transport files off-site or between home and work. These storage boxes are made from certified 100% recycled board and are 100% recyclable.
- General
- This Fellowes Earth Series heavy-duty storage box features a triple layer of board to the end panels and a double layer to the sides and base.
It comes with reinforced hand holes that resist tearing and make these boxes comfortable to carry. Compatible with transfer files, ring binders, lever arch files and suspension files. The oversized lid means it can also be used with suspension files.
This sturdy, corrugated storage box can also be used to transport files off-site or between home and work. These storage boxes are made from certified 100% recycled board and are 100% recyclable.
| Type | Storage Boxes |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Bankers Box |
| Form | Storage Box |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 925 |
| Height (mm) | 95 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | 4479901 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board 100% recyclable |
| Width (mm) | 740 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Recycled Board |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled % | 100 |
| Dimensions | WxDxH: 342x400x291mm (external) |
| Environment Support | FSC Certified |
| Warranty | 12 months |
| Dimensions (WxDxH) | 342x400x291mm |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Stackable | Stacks 5 High |
| Internal Dimensions | 333x390x285mm |
| Recyclable | Yes |
| Lid Type | Detachable Lid |
| Usage | A4 & Foolscap Lever Arch Files Ring Binders |
| On Promotion | No |
| Storage For | A4/Foolscap Files |
| Strength | Heavy-duty |
| External Dimensions | WxDxH: 342x400x291mm |
| Recycled Percentage | 100% |
| FSC® Certified | Yes |
| Assembly Type | Manual Assembly |
| 2023 UK catalogue page no | 307 |
| deal size to hold your A4 or foolscap lever arch files |
| Heavy duty box featuring three layers of board to end panels and two layers to sides and base |
| Over-sized lid allows for use with suspension files |
| Reinforced hand holes will resist tearing and make the box comfortable for you to carry |
| ring binders |
| transfer box files and even suspension files |