This heavy-duty Bankers Box Ergo Box features a triple layer of board on the end panels and a double layer on the sides and base, for durable, long-lasting use.
The boxes are supplied flat and feature time-saving FastFold automatic assembly. Each product is made from 100% recycled board.
Pack of 10
- General
- This heavy-duty Bankers Box Ergo Box features a triple layer of board on the end panels and a double layer on the sides and base, for durable, long-lasting use.
The boxes are supplied flat and feature time-saving FastFold automatic assembly. Each product is made from 100% recycled board.
Pack of 10
| Type | Storage Boxes |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Bankers Box |
| Form | Storage Box |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 760 |
| Height (mm) | 760 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | 0038801 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 600 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Cardboard |
| Eco-Aware | Yes |
| Paper Size | A4 |
| Recycled % | 100 |
| Dimensions | WxDxH: 335x404x292mm (External) |
| Environment Support | FSC Certified |
| Warranty | 12 months |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Stackable | Stacks six High |
| Internal Dimensions | WxDxH: 330x390x285mm |
| Recyclable | Yes |
| Lid Type | Detachable Lid |
| Usage | A4 & Foolscap Lever Arch Files Ring Binders Transfer Box Files |
| On Promotion | No |
| Fastfold | Yes |
| Strength | Heavy-duty |
| External Dimensions | WxDxH; 335x404x292mm |
| Recycled Percentage | 100% |
| FSC® Certified | Yes |
| Assembly Type | Manual Assembly |
| 2023 UK catalogue page no | 303 |
| Box handles are engineered with a 30-degree angle |
| Compatible with A4 or folio transfer files ring binders or lever arch files |
| features three layers of board end panels and two layers to sides and base for maximum strength |
| Heavy duty storage box featuring ergonomic handles |
| Pack of 10 |
| Quick and easy FastFold® automatic assembly |
| which allows your wrists to maintain a neutral position |