The Crystalfile Extra Lateral File has a tough polypropylene construction, which is designed to last up to 5 times longer than a standard manilla file. The 330mm bar features extra long identification tabs for improved visibility of contents. The file has an extra wide 30mm capacity, which holds up to 300 sheets of 80gsm paper. This pack contains 25 green A4 files.
- General
- The Crystalfile Extra Lateral File has a tough polypropylene construction, which is designed to last up to 5 times longer than a standard manilla file. The 330mm bar features extra long identification tabs for improved visibility of contents. The file has an extra wide 30mm capacity, which holds up to 300 sheets of 80gsm paper. This pack contains 25 green A4 files.
| Type | Suspension Files |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Crystalfile |
| Form | Extra Capacity Files |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 397 |
| Height (mm) | 397 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 3000122 |
| Width (mm) | 333 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Filing Capacity (mm) | 30 |
| Sheet Capacity | 300 |
| Paper Size | A4 |
| Grammage | 300 Micron |
| Dimensions | 280x330mm |
| Capacity | 30mm |
| Warranty | 12 months |
| Capacity - Paper Sheets | 300 |
| For Use In | Cupboards |
| Suspension / Lateral File Depth (mm) | 30 |
| Suspension/Lateral Base | Lateral Base |
| Suspension/Lateral File Width (mm across the bar) | 330 |
| Suspension/Lateral Tabs& inserts included | Yes |
| Number of Pockets | 1 |
| Runner Width | 330mm |
| Recyclable | No |
| On Promotion | No |
| Linked Files | Yes |
| Blue Angel Accredited | No |
| FSC® Certified | No |
| Number of Sheets | 300 |
| Stud Linking | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 228 |
| 30mm capacity for up to 300 sheets of A4 80gsm paper |
| 330mm runner width |
| Colour: green |
| Designed to last up to 5 times longer than manilla |
| Extra long identification tabs |
| Pack of 25 |
| Polypropylene lateral files |