These Elba Ultimate lateral suspension files are made from 0.5mm polypropylene with reinforced ridged bases for durability. Suitable for filing A4 sized documentation, these suspension files feature a V shaped base and are supplied in a pack of 25 blue files.
- General
- These Elba Ultimate lateral suspension files are made from 0.5mm polypropylene with reinforced ridged bases for durability. Suitable for filing A4 sized documentation, these suspension files feature a V shaped base and are supplied in a pack of 25 blue files.
| Type | Suspension Files |
| Manufacturer | Hamelin |
| Brand | Elba |
| Form | V-Base Files |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Tunisia |
| Depth (mm) | 426 |
| Height (mm) | 426 |
| OEM | 100330583 |
| Width (mm) | 344 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Paper Size | A4 |
| Dimensions | 280x275mm |
| Capacity | 15mm |
| Warranty | 5 Years |
| For Use In | Cupboards |
| Runner Width | 330mm |
| Recyclable | No |
| On Promotion | No |
| Linked Files | Yes |
| Blue Angel Accredited | No |
| FSC® Certified | No |
| Number of Sheets | 150 |
| Stud Linking | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 227 |
| Colour: Blue |
| Pack of 25 |
| Polypropylene suspension files for durable filing |
| Reinforced base for durability |
| Size: A4 |
| V shaped base |