Organise your A4 documents with these white Leitz 180 Lever Arch Files. Thanks to the unique mechanism, the files open at 180 degrees so you can file large amounts of paper in one go. They hold up to 500 pages - 100 pages more than standard files - and the A4 Maxi size works perfectly with maxi dividers, preventing index tabs from being hidden by pockets.
- General
- Organise your A4 documents with these white Leitz 180 Lever Arch Files. Thanks to the unique mechanism, the files open at 180 degrees so you can file large amounts of paper in one go. They hold up to 500 pages - 100 pages more than standard files - and the A4 Maxi size works perfectly with maxi dividers, preventing index tabs from being hidden by pockets.
| Type | Lever Arch Files |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Leitz |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Poland |
| Depth (mm) | 560 |
| Height (mm) | 560 |
| Minimum Recycled Content (%) | 85 |
| OEM | 42250001 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 70 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 340 |
| Material | Polypropylene |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Eco-Aware | Yes |
| Width | A4 Maxi Size |
| Orientation | Portrait |
| File Colour | White |
| Weight | 510g |
| Recycled % | 85 |
| Dimensions | 319x86x304mm |
| Capacity | 600 sheets |
| Environment Support | 100% FSC® Recycled 85% Recyclable |
| Warranty | 5 Year Guarantee on Mechanism |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Ring Type | D-Ring |
| Clear Pocket | Front Spine & Inside |
| On Promotion | No |
| Recycled Percentage | 70% |
| FSC® Certified | Yes |
| Mechanism Size | 80mm |
| 80mm arch mechanism |
| Colour: White |
| Document Size: A4 |
| File large amounts of paper in one go |
| Lever arch file with patented 180-degree mechanism |
| Pack of 10 |
| Perfect alignment of pins and arches even when file is full |
| Sheet Capacity: 500 |