This Oxford laminated A4 lever arch file contains a standard lever arch mechanism, with a 70mm capacity. Red laminated paper over board with a high gloss finish. The spine features a thumb hole for easy retrieval from a shelf and a large spine label.
- General
- This Oxford laminated A4 lever arch file contains a standard lever arch mechanism, with a 70mm capacity. Red laminated paper over board with a high gloss finish. The spine features a thumb hole for easy retrieval from a shelf and a large spine label.
| Type | Lever Arch Files |
| Manufacturer | Hamelin |
| Brand | Oxford |
| Country of Origin | Indonesia |
| Depth (mm) | 315 |
| Height (mm) | 70 |
| Minimum Recycled Content (%) | 79 |
| OEM | 400107431 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 89 |
| Width (mm) | 285 |
| Material | Paper On Board |
| Spine Width | 70mm Spine |
| Filing Capacity (mm) | 70 |
| Filing Mechanism Type | Lever Arch File |
| Orientation | Portrait |
| File Colour | Cloudy Red |
| Paper Size | A4 |
| Weight | 400g |
| Dimensions | 286x70x315mm |
| Capacity | 560 Sheets |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Number Of Rings | 2 |
| On Promotion | No |
| Finger Hole | Yes |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Laminated | Yes |
| Mechanism Size | 56mm |
| 2023 UK catalogue page no | 246 |
| A4 laminated lever arch file |
| Capacity: 70mm |
| Colour: Red |
| Laminated paper over board with a high gloss finish |
| Large spine label |
| Size: A4 |
| Standard lever arch mechanism |
| Thumb hole for easy retrieval from a shelf |