This premium quality Rexel lever arch file features a board construction covered in black and green, cloud effect paper with an 80mm PVC spine. Suitable for filing up to 600 A3 sheets, this lever arch file has a landscape orientation with an aluminium finger ring for easy retrieval from a shelf. The sturdy lever arch mechanism also features a tin-plated compressor for long lasting use. This pack contains two A3 lever arch files.
- General
- This premium quality Rexel lever arch file features a board construction covered in black and green, cloud effect paper with an 80mm PVC spine. Suitable for filing up to 600 A3 sheets, this lever arch file has a landscape orientation with an aluminium finger ring for easy retrieval from a shelf. The sturdy lever arch mechanism also features a tin-plated compressor for long lasting use. This pack contains two A3 lever arch files.
| Type | Lever Arch Files |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Rexel |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Czech Republic |
| Depth (mm) | 490 |
| Height (mm) | 490 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 70 |
| OEM | 26435EAST |
| Post Consumer Recycled Content | 70 |
| Pre or Post Consumer? | Post Consumer |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Width (mm) | 336 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Paper On Board |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Eco-Aware | Yes |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Filing Capacity (mm) | 80 |
| Filing Mechanism Type | Lever Arch File |
| Sheet Capacity | 800 |
| Orientation | Landscape |
| File Colour | Black/Green Cloud |
| Paper Size | A3 |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Weight | 1.27kg |
| Dimensions | 81x318x482mm |
| Capacity | 80mm |
| Dimensions (WxDxH) | 334x494x122mm |
| On Promotion | No |
| Finger Hole | Yes |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Laminated | No |
| Recycled Percentage | Minimum 70% |
| Mechanism Size | 80mm |
| 2023 UK catalogue page no | 250 |
| 80mm filing capacity |
| A3 landscape lever arch file |
| Aluminium finger ring for easy retrieval from a shelf |
| One-piece board covered in black/green cloud effect paper |
| Pack of 2 files |
| Tin-plated compressor bar |