The Leitz Mini Lever Arch File is perfect for keeping documents organised in areas with reduced space. Leitz Mini Files are easy to store and have laminated covers for durability. The file opens to a 180 degree angle, meaning that documents can be sorted and filed easily. This pack contains 10 red files.
- General
- The Leitz Mini Lever Arch File is perfect for keeping documents organised in areas with reduced space. Leitz Mini Files are easy to store and have laminated covers for durability. The file opens to a 180 degree angle, meaning that documents can be sorted and filed easily. This pack contains 10 red files.
| Type | Lever Arch Files |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Leitz |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Germany |
| Depth (mm) | 292 |
| Height (mm) | 292 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 70 |
| OEM | 10151025 |
| Post Consumer Recycled Content | 70 |
| Pre or Post Consumer? | Post Consumer |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 70 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 336 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Plastic |
| Spine Width | 52mm Spine |
| Eco-Aware | Yes |
| Filing Capacity (mm) | 52 |
| Filing Mechanism Type | Lever Arch File |
| Sheet Capacity | 520 |
| Orientation | Portrait |
| File Colour | Red |
| Paper Size | A4 |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Weight | 440g |
| Dimensions | 55x285x318mm |
| Capacity | 350 Sheets |
| Environment Support | 70% FSC® Mix |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Dimensions (WxDxH) | 52x285x318mm |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Recyclable | Yes |
| On Promotion | No |
| Finger Hole | Yes |
| Slotted Cover | Yes |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Laminated | Yes |
| Recycled Percentage | 70% |
| FSC® Certified | Yes |
| Mechanism Size | 50mm |
| 2023 UK catalogue page no | 248 |
| Capacity: 50mm |
| Colour: Red |
| Contains lever arch for increased security |
| Made from durable polypropylene |
| Opens to 180 degrees for a wider, easy access to files |
| Size: A4 (210x297mm) |
| Small size makes it perfect for space conscious offices |
| Supplied in a pack of 10 |
| Thumbhole and radio rings make filing easy |