This heavy duty Hermes lever arch file is made from durable, 100% recyclable, water resistant polypropylene. The file has a 78mm spine and can hold up to 500 sheets of 80gsm A4 paper. The file also features a finger hole for easy retrieval from a shelf and a spine label for quick identification. This pack contains one A4 file with frosted polypropylene covers and a black spine.
- General
- This heavy duty Hermes lever arch file is made from durable, 100% recyclable, water resistant polypropylene. The file has a 78mm spine and can hold up to 500 sheets of 80gsm A4 paper. The file also features a finger hole for easy retrieval from a shelf and a spine label for quick identification. This pack contains one A4 file with frosted polypropylene covers and a black spine.
| Type | Lever Arch Files |
| Manufacturer | Hermes |
| Brand | Hermes |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Greece |
| Depth (mm) | 514 |
| Height (mm) | 310 |
| OEM | 832001 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | 100% Recycled |
| Width (mm) | 313 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Spine Width | 60mm Spine |
| Eco-Aware | Yes |
| Filing Capacity (mm) | 78 |
| Filing Mechanism Type | Lever Arch File |
| Sheet Capacity | 500 |
| Orientation | Portrait |
| File Colour | Black |
| Paper Size | A4 |
| Capacity | 80mm - approx 500 Sheets |
| Environment Support | 100% Recyclable |
| Warranty | 2 Year Guarantee |
| Capacity - Paper Sheets | 500 |
| Recyclable | Yes |
| On Promotion | No |
| Finger Hole | Yes |
| Reinforced Edges | Edges are not reinforced |
| Laminated | No |
| Mechanism Size | 50mm |
| 2023 UK catalogue page no | 245 |
| 78mm spine holds up to 500 sheets of 80gsm paper |
| Clear frosted covers with a black spine |
| Finger hole for easy retrieval from a shelf |
| Heavy duty A4 lever arch file |
| Made from durable, 100% recyclable, water resistant polypropylene |
| Spine label for quick identification |