This Elba Vision ring binder features a clear, side loading front cover pocket for quick and easy personalisation. The standard 2 O-ring mechanism with a 25mm (250 sheets) capacity for A4 filing and storage. Made from polypropylene covered board, with 70% recycled material. This pack contains 1 red A4 ring binder.
- General
- This Elba Vision ring binder features a clear, side loading front cover pocket for quick and easy personalisation. The standard 2 O-ring mechanism with a 25mm (250 sheets) capacity for A4 filing and storage. Made from polypropylene covered board, with 70% recycled material. This pack contains 1 red A4 ring binder.
| Type | Presentation Ring Binders |
| Manufacturer | Hamelin |
| Brand | Elba |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Indonesia |
| Depth (mm) | 411 |
| Height (mm) | 255 |
| Minimum Recycled Content (%) | 70 |
| OEM | 100080890 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 312 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | PVC On Board |
| Spine Width | 25mm Spine |
| Eco-Aware | Yes |
| Filing Capacity (mm) | 25 |
| Filing Mechanism Type | Presentation Ring Binder |
| Sheet Capacity | 250 |
| Width | Standard |
| Orientation | Portrait |
| File Colour | Red |
| Paper Size | A4 |
| Weight | 390g |
| Recycled % | 70 |
| Dimensions | 215x300x30mm |
| Capacity | 250 Sheets |
| Label Holder | Yes |
| Contains Recycled Material | Yes |
| Number of Pockets | 1 |
| Recyclable | Yes |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Ring Type | O-Ring |
| Clear Pocket | Front |
| Binder Ring Type | O |
| On Promotion | No |
| Recycled Percentage | 70% |
| Mechanism Size | 25mm |
| 2023 UK catalogue page no | 252 |
| 2 O-ring mechanism |
| 70% recycled material |
| A4 presentation ring binder |
| Capacity: 25mm (250 sheet) |
| Clear, side loading front cover pocket for personalisation |
| Colour: Red |
| Made from durable polypropylene covered board |
| Spine: 35mm |