This modern and stylish Elba Polyvision Maxi presentation binder features clear pockets on the front, back and spine for complete, professional personalisation. The A3 maxi size accommodates extra wide A3 dividers and punched pockets, which is ideal for reports, presentations and projects. This binder features a 4 D-ring binding mechanism with a 30mm capacity. This pack contains 5 clear landscape binders.
- General
- This modern and stylish Elba Polyvision Maxi presentation binder features clear pockets on the front, back and spine for complete, professional personalisation. The A3 maxi size accommodates extra wide A3 dividers and punched pockets, which is ideal for reports, presentations and projects. This binder features a 4 D-ring binding mechanism with a 30mm capacity. This pack contains 5 clear landscape binders.
| Type | Presentation Ring Binders |
| Manufacturer | Hamelin |
| Brand | Elba |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Tunisia |
| Depth (mm) | 485 |
| Height (mm) | 485 |
| OEM | 100080803 |
| Width (mm) | 325 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Spine Width | 30mm Spine |
| Filing Capacity (mm) | 25 |
| Filing Mechanism Type | Presentation Ring Binder |
| Width | Extra Wide |
| Orientation | Landscape |
| File Colour | Clear |
| Paper Size | A3 |
| Capacity | 30mm - approx. 300 Sheets |
| Label Holder | Yes |
| Number of Pockets | 3 |
| Number Of Rings | 4 Ring |
| Ring Type | D-Ring |
| Clear Pocket | Front & Back |
| Binder Ring Type | D |
| On Promotion | No |
| Mechanism Size | 30mm |
| 2023 UK catalogue page no | 260 |
| 4 D-ring mechanism |
| Capacity: 30mm |
| Clear pockets on front, back and spine |
| Colour: Clear |
| Fits A3 extra wide dividers |
| Pack of 5 |
| Size: A3 Maxi (landscape) |